Registruj se ili Uloguj ovde.     Pomoć     069609149     069609150     0113047098

Trava - seme

Sortiraj Proizvode:

Suzi Izbor Proizvoda:

Kliknite za detalje - Trava - seme za dosejavanje travnjaka Pika 1kg

Specijalna smeša niskih, brzorastućih trava gustog busena za popunjavanje travnjaka. Seme sa specijalnim zaštitnim premazom koji sadrži hranljive materije. Pakovanje 1kg.

cena: 1299 dinara

šifra: 67749

Ocena Posetilaca(72)
Kliknite za detalje - Seme trave za cvetni travnjak 1kg

Mešavina trave za cvetni travnjak sadrži biljke koje cvetaju. Može se sejati zasebno, na već postojeći travnjak ili mešanjem sa semenom za novi travnjak Pakovanje 1kg.

RASPRODATO
cena: 1519 dinara

šifra: 67755

Ocena Posetilaca(78)
Prikazano 1 do 2 od 2  

Lep, dobar i kvalitetan travnjak mora biti negovan. Želite li da uživate u vlastitom travnjaku, potrebno ga je stalno održavati i oko njega ozbiljno raditi.
Na većini travnjaka događa se problem zagušenosti zemlje, jer se s vremenom na zemlju natalože odumrle i odrezane travke koje je zagušuju i onemogućuju kvalitetan dotok vode, hranjivih materija i vazduha.
U slučaju kada se desi zagušenost zemlje travnjaka počinje širenje mahovine i korova. Potrebno je travnjak i koren trave provetriti. Provetravanje je idealno vršiti jednom ili dva puta godišnje. Vrši se bušenjem rupa u travnjaku u koje ulazi vazduh, koji dopire do korena trave. Rupe se popunjavaju peskom i semenom.
Osim provetravanja travnjak je potrebno i prihranjivati minimalno jednom ili dva puta godišnje. Idealno je izvršiti đubrenje jednom mesečno. Svim biljkama potrebni su određeni sastojci za bolji rast i lepši izgled, zelena boja, gust i zdrav rast, moguće je i dodavanje mineralnih đubriva ili sredstava za suzbijanje mahovine i slično. Ukoliko ima mogućnosti, treba obaviti đubrenje po poslednjem snegu, tačnije pre njegovog otapanja, preko snega. Na ovaj način se trava ispod snega postepeno zagreva i spremna je za prve prolećne dane. Prvo prolećno prihranjivanje travnjaka najbolje je obaviti u rano proleće pre kiše, pri čemu ne treba preterivati s đubrivom. Kasnije, đubrenje treba vršiti odredjenim vrstama veštačkih đubriva. Pred zimu vrši se konzerviranje travnjaka glistenjakom.
Proces formiranja i održavanja travnjaka sadrži još jednu operaciju neophodnu za idealan izgled travnjaka. To je proces dosejavanje travnjaka. Vrši se tri – četiri puta u godini. U zavisnosti od toga da li je travnjak u osunčanom ili zasenjenom delu, koriste se smeše za sunce ili hlad. Podsejavanje, kao i samo sejanje vrši se omaškom iz ruke, a količine potrebne za tu operaciju su za 10-30% manje nego pri prvom sejanju travnjaka.
Najbitnija stavka održavanja i nege travnjaka jeste redovno košenje. Travnjak kosimo u zavisnosti od vrste trave i godišnjeg doba. Kućni travnjak dobro je kositi dva, tri-četiri puta mesečno od proleća do jeseni, zavisno od vremenskih uslova i rasta trave. Ukrasni travnjaci kose se i dva puta nedeljno. Travnjak je najbolje kositi kada trava dostigne visinu od 8-12 cm, tako da nećete pogrešiti ukoliko travnjak kosite jedanput nedeljno. Čestim košenjem trava stvara čvršću i otporniju stabljiku i podstiče jačanje busena i stvaranje travnatog tepiha. Pokošenu travu nije dobro ostaviti na travnjaku osim u manjim količinama pre letnjih suša jer se na taj način može dodatno poboljšati vlažnost zemljišta. Broj košenja u mesecu zavisi od klimatskih uslova i godišnjeg doba. Sa početkom proleća, prvo prolećno košenje vrši se na najnižu visinu, kako bi se travnjak prosušio i provetrio posle snega i kiša. Optimalan broj košenja je 2 – 3 puta mesečno. Kasnije se broj košenja povećava na 3 – 4 puta u mesecu, da bi se broj korigovao sredinom jeseni na 2 - 3 puta mesečno i u oktobru-novembru jednom mesečno. U slučaju suše ne preporučuje se košenje, već zalivanje.

© SVE ZA KUĆU DOO BEOGRAD 2003. - 2024.