Builica pripada grupi osnovnih alata kako za kućnu, tako i za profesionalnu upotrebu i obično jedan od prvih alata koji kupuje kućni majstor. Builica velike snage sa promenljivim brojem obrtaja osnovno je namenjena buenju ali se na nju mogu priključiti razni dodatni alati za bruenje, poliranje, čićenje, meanje boje, lepka za pločice...
U ovoj kategoriji električne builice su podeljene na vibracione i elektro-pneumatske takozvane udarne.
Vibracione builice su osnovni i prvi izbor prilikom kupovine builice. Opremljene su prekidčem za izbor reima rada, jedan je samo rotacija za buenje mekih materijala (drvo, metal, cigla), dok je drugi reim koji osnovnoj rotaciji dodaje udarce u pravcu ose, za buenje tvrdjih materijala. Ove builice poseduju i podesivi broj obrtaja, to je izuzetno vano prilikom buenja različitih materijala zarad postizanja velike preciznosti.
Najčeća karakteristika ovih builica je i veličina prihvata burgija i to do 10mm za buenje tvrdjih materijala i betona, 8mm za buenje čelika i do 25mm za buenje drveta. Ove dimenzije su lepo standardizovane tako da pokrivaju 99 procenata tipova rupa koje su potrebne u domaćinstvu. Snaga motora kojim su opremljene se razlikuju i kreću se neto ispod 300W pa preko 1200W, i ta snaga direktno utiče na funkcionalnost builice. Opremljene slabijim motorom se mogu koristiti za buenje mekih materijala, rupa manjih prečnika a zgodna funkcionalnost je pretvaranje builice u rafilicu, jednostavnim korićenjem takozvanih bitova, pa za slučaj da treba neto da se zarafi ili odrafi, moćni saveznik je tu. Modeli sa snanijim motorima pored svih navedenih funkcionalnosti slabijih modela, uspeno se koriste za buenje rupa u tvrdjim materijalima i betonu, ali se raznim dodacima mogu pretvoriti u alate za druge namene osim buenja i rafljenja. Tako se dodatkom za bruenje dobija alat kojim se moe brusiti (mirglati) drvo, metal i slični materijali, takodje moe se koristiti čelična ica za uklanjanje rdje sa metala, ali i takozvani mikser, kojim se uspeno i brzo mea boja, poludisperzija, lepak za pločice ili manje količine maltera.
Sledeći tip builice koje se nalaze u ovoj kategoriji su neto drugačije, robusnije, tee i opremljene elektro pneumatskim sistemom za stvaranje jakih udaraca. Da budemo jasniji, to su one builice koje stvaraju nepodnoljiv zvuk na hiljade udaraca dok se istovremeno prolama kripa rotacije metala kroz sitne kamenčiće u betonu, nezaobilazan alat prilikom renoviranja stanova, kupatila, ruenja zidova ali i buenja najobičnije rupe male ili velike ali u tvrdom betonu. Najčeće su opremljene prekidačem za izbor reima rada i to rotacija sa udarcima, ili samo udarci bez rotacije. Korićenjem burgije od 5 ili 6mm pa čak do 32mm moe se izbuiti rupa u tvrdom betonu bez ikakve muke, dok sa druge strane kada se rotacija zaustavi, poloaj prekiača prebaci na udarce, a u builicu postavi sekač ili pic, ove builice se pretvaraju u alat za ruenje ili otvaranje rupa u zidovima, obijanje pločica u kupatilu i sličnim zahtevnim potrebama. Ovaj tip builice se takodje moe koristiti za buenje rupa u drvetu i metalu ali zbog samih gabarita i teine u praksi ne mogu prihvatati za precizne potrebe, jednostavno ovo je alat prvenstveno namenjen za grube radove renovranja i izgradnje objekata svih namena.
Prilikom kupovine builice, prvo treba sagledati potrebe, vibracione builice zadovoljavaju 99 procenata potreba u domaćinstvu, zatim ukoliko su potrebe obuhvatnije treba odabrati builicu sa jačim motorom, 500W i vie i naravno sagledati cenu buiice. Builice za amatersku upotrebu su jeftini modeli, dok se kvaliet i cene povećavaju kako se povećavaju zahtevi korisnika i namena alata. Ako gledamo amaterski i profesionalni alat iste kategorije, sa stanovita jedne potrebe, koja u ovom slučaju moe biti jedna rupa za sliku na zidu od cigle, onda nema nikakve razlike u rezultatu, oba tipa builice će napraviti istu rupu, čak i za isto vreme i sa istm kvalitetom. Ako je potreba korisnika takva da periodično, svakog meseca, izbui nekoliko rupa, zarafi nekoliko rafova, obrusi neto drveta prilikom kućne majstorije ili promea nekoliko kanti boje, amaterski alat je u potpunosti zadovoljavajući i kvalitetom i trajanjem. Ukoliko su potrebe za alatom opterećujuće, svakodnevne i viesatne, profesonalni alat, uglavnm poznatih proizvodjača je jedino pravo reenje. Razlika izmedju amatera i profesionalca u korićenju alata, primer builice, je u tome to kada se zada zadatak da se izbui 50 rupa na jednom zidu, pristup profesionalca je takav da rupe bui jednu za drugom, bez stajanja, čak i bez zaustavljanja builice, dok amater posle svake rupe zastane, pogleda ispravnost i kvalitet rupe, centrira sledeću i tek nakon kraće pauze nastavlja. Za vreme zaustavljanja i tih kraćih pauza alat se hladi, to mu obezbedjuje trajnost, sa druge strane, profesionalni alat mora da izdri viesatni rad bez zaustavljanja.
Kvalitet i učinak uradjenog posla builicom bilo da se radi o vibracionom ili elektropneumatskom tipu, amaterskom ili profesionalnom, jeftinijem ili skupljem alatu u velikoj meri zavisi od kvaliteta burgije koja se koristi. Dodatni pribor, burgije, čelične ice, brusne ploče, mikseri uvek moraju biti kvalitetni, da bi učinak posla bio zadovoljavajući. Pribor loeg kvaliteta često se krivi, brzo troi ili čak topi prilikom trenja sa podlogom i dovodi do toga da ponekad posao ne moe da se obavi, pa čak i da se radi o jednoj rupi na zidu.
Builice su zaista sjajan revolucionaran proizvod, iroka primena ih svrstava u nezamenljiv i neophodan alat ne samo za profesionalce ili hobi majstore, već predstavljaju osnovnu opremu kuće i stana.